Fizet az állam, hogy olcsóbb legyen
Slágertéma a rezsicsökkentést célzó lakásfelújítás. Ami nem csoda az emelkedő gáz és áramárakat elnézve: fizetésünk egyre nagyobb részét fordítjuk háztartási energiára. Milyen támogatások, konstrukciók érhetők el itthon ?
4,6 milliárd forint jutott idén lakossági pályázatokra. A legismertebb hazai energetikai felújítást támogató pályázat a panelprogram. Rengeteg elavult szigetelésű lakás újult és újul még meg ennek keretében. Azonban a magyarok túlnyomó része családi házban él. A felmérések szerint ezen épületek túlnyomó része igen rossz állapotban van, felújításuk környezetvédelmi és anyagi szempontból is óriási előnyökkel járna.
Az is egyértelmű, hogy annak ellenére is lehetetlen a háztulajdonosok nagy részének előteremtenie egy szigetelés, nyílászárócsere milliós költségét, hogy az belátható időn belül megtérül, majd olcsóbbá teszi az életet. Nemcsak számukra, de az energiafüggőség csökkentése és az építőipar segítése révén az államnak is előnye származna az energetikai célú felújítások támogatásából.
Az idei két lakossági pályázatot kvótapénzből finanszírozta az állam, ez azonban bizonytalan forrás. Ezzel együtt tanulságos a néhány nap alatt kimerülő komplex felújítást, és a második, napkollektoros rendszert támogató pályázatot tanulmányozni, és bízni abban, hogy jövőre is lesz forrás és folytatás.
Az két 2011-es lakossági pályázatra fordított 4,6 milliárd forint kvótapénz jelentősen elmarad a Bencsik János klíma- és energiaügyi államtitkár korábbi nyilatkozataiban elhangzott évi százmilliárdos támogatástól. Sokan remélik, hogy a beígért, lakóépületek felújítását is támogató átfogó épületenergetikai program 2012-ben elindul.
A zöld hitel is megfontolandó
Főleg azért, mert addig kevesen keresnek más forrást saját felújításukhoz, amíg abban reménykednek, hogy vissza nem térítendő támogatást kapnak. Pedig létezik piaci alapon is jól működő felújítási módszer a világban, igaz társasházak számára. Az úgynevezett ESCO (Energy Saving Cooperation) típusú konstrukció lényege, hogy egy cég vállalja a fejlesztések finanszírozását, és az elért megtakarítások fedezik a beruházási és az üzemben tartási költségeket a szerződés lejártáig, ezáltal a megrendelőnek nem kerül pénzbe a felújítás.
Támogatás híján háztulajdonosoknak a banki konstrukciókat érdemes áttekinteni, több pénzintézet is kínál zöld hitelt. Ezek a termékek célzottan energetikai felújításra (sőt, némelyik takarékos ingatlan vásárlására) fordíthatók, kamataik valamivel alacsonyabbak, mint például egy lakáshitelé. A 10% körüli THM hosszú futamidővel kombinálva eredményezheti azt is, hogy a részleteket a felújítással elért rezsicsökkentésből finanszírozzuk.
Mielőtt a hitelfelvételbe ugranánk, érdemes pontos kalkulációkat végezni, lehetőleg energetikus bevonásával. Aki elég nagy pontossággal meg tudja mondani, hogy mire érdemes költeni, és mennyit takaríthatunk meg a fűtésen, meleg vízen. Az átlag magyar házon a nyílászáró csere térül meg a leggyorsabban, a szigetelés és a fűtésrendszer felújítása a következő gazdaságos lépés, de mindez természetesen épületfüggő. Kétmillió forint felújításra, 3,5 millió házvételhez.
Ön tudja, hogy 10 ÉVENTE ÚJRA KIFIZETI OTTHONÁT, mert a felhasznált energia 50%-a elvész?
Egy átgondolt, komplex korszerűsítéssel FELÉRE CSÖKKENTHETI REZSIKIADÁSAIT és növeli otthona értékét!
FINANSZÍROZZA ENERGIA MEGTAKARÍTÁSÁBÓL OTTHONA FENNTARTHATÓSÁGÁT!
Fenntartható zöldOtthon Program: energiatanúsítványtól a finanszírozáson át a kivitelezésig, teljes körű garanciával, mindent leveszünk az Ön válláról!
165 m2,
75 M Ft
21 M Ft
48 m2,
47.9 M Ft
83 m2,
49.9 M Ft
96 m2,
76.8 M Ft
110 m2,
95 M Ft
220 m2,
159.99 M Ft
37.9 M Ft
210 m2,
93 M Ft